Proces karny jest zakończony? Wymierzono karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania? Broń się. Na przykład złóż apelację. Pamiętaj jednak, że z chwilą ogłoszenia wyroku przez sąd II instancji wyrok ten staje się prawomocny.
CO PO PRAWOMOCNOŚCI?
Prawomocny wyrok jest kierowany do tzw. sekcji wykonawczej wydziału karnego sądu, który w I instancji wymierzył karę.
W pierwszej kolejności sędzia ustala „dostępność miejsc w jednostce penitencjarnej”. Następnie wystawia nakaz stawiennictwa w zakładzie karnym. Konsekwentnie sędzia nakaże poinformować odpowiednią jednostkę penitencjarną oraz skazanego o konieczności stawienia do odbycia kary.
DOSTAŁEŚ BILET ? BROŃ SIĘ
Najprostszy sposób na uniknięcie konieczności stawiennictwa w zakładzie karnym to domaganie się wstrzymania wykonania kary.
Przykładowy wniosek o wstrzymanie kary znajdziesz tutaj: wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności.
Wniosek o wstrzymanie wykonania kary może poprzedzać wniosek o odroczenie wykonania kary. O sposobie legalnego unikania kary pozbawienia wolności pisałem we wcześniejszych artykułach. Dlatego polecam Ci zapoznanie się z tym wpisem: Jak ponownie zawiesić zarządzoną do wykonania karę.
Z drugiej strony możliwe jest wykonanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. To jest w warunkach wolnościowych….tj. quasi wolnościowych. Ale o tym w kolejnych wpisach.
Zdjęcie dzięki uprzejmości autora Ashim D’Silva na Unsplash.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }