Jeżeli interesuje Cię tematyka praw osób tymczasowo aresztowanych zapewne już wiesz, że osoba aresztowana może korzystać z telefonu. Wpis na moim blogu na ten temat możesz znaleźć tutaj.
Zgodę na korzystanie z telefonu wydaje prokurator, który nadzoruje śledztwo. Jeżeli wobec tymczasowo aresztowanego wpłynął już akt oskarżenia do sądu, zgody udziela sąd. Może się zdarzyć, że prokurator lub sąd odmówi udzielenia zgody. Wtedy należy złożyć zażalenie.
Przykładowy wniosek o wyrażenie zgody na korzystanie z telefonu przez osobę aresztowaną znajdziesz tutaj: wniosek o wyrażenie zgody na korzystanie z telefonu przez aresztowanego.
We wniosku należy podać numery telefonów, na które osoba aresztowana chciałaby wykonywać połączenia. Ponadto należy wskazać stopień pokrewieństwa pomiędzy aresztowanym, a osobą do której chce telefonować. Wniosek powinien być podpisany na końcu.
Z reguły prokurator lub sąd rozpozna wniosek tymczasowo aresztowanego w terminie do dwóch tygodni.
Jeżeli interesuje Cię widzenie z osobą aresztowaną polecam innym mój wpis. A w tym miejscu znajdziesz przykładowy wniosek o widzenie z osobą aresztowaną: wniosek o widzenie.
Polecam Ci również wpisy na moim alternatywnym blogu: CO DAJE INTERCYZA
{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy zgoda upoważnia do wielokrotnego telefonowania czy jest to zgoda na jeden kontakt?
Witam serdecznie pani Moniko, z reguły (w mojej praktyce zawodowej nie zdarzył się inny przypadek) zgoda na posługiwanie się aparatem telefonicznym z konkretnym numerem telefonu jest bezterminowa.
Prokurator może jednak zastrzec ograniczenia w swojej zgodzie. W szczególności może zezwolić aresztowanemu na jednokrotne połączenie telefoniczne np. z okazji jakiejś uroczystości rodzinnej.
Witam, jeśli ja chce trafić na listę kontaktów Oskarżonego w areszcie śledczym m to on po prostu wpisuje mnie na listę czy ja muszę występować z jakimiś wnioskiem do sądu żeby być na tej liście?
Dziękuje
aresztowany lub Pani z takim wnioskiem może wystąpić.
Witam. Czy osoba zatrsymana w areszcie na dwa miesiące za niestawianie się na wezwania na przesluchanie może korzystać z telefonu?
Tak, ale za zgodą prokuratora/sądu.
Dzień dobry. Czy zgoda na telefon do prawnika wydana przez prokuratora jest nadal aktualna po zlozeniu aktu oskarzenia do sadu? Czy tymczasowo aresztowany musi zlozyc wniosek do sadu o nowa zgode?
Potrzebny będzie nowy wniosek. Prawnik powinien to wiedzieć 😉
Świetna strona.Krótko zwięźle i na temat. Wszystko w jednym miejscu. Tylko mam problem z otworzeniem wniosku z zgode na korzystanie z telefonu przez tymczasowo aresztowanego, szkoda bo przyda mi sie w obecnej sytuacji:(
Dziękuję za pozytywną opinię. Proszę podać adres email – podeślę wniosek.
Czy taka zgodę może wnioskować osoba spokrewniona czy sam osadzony
o zgodę może wystąpić sam aresztowany lub osoba, która chce mieć kontakt z aresztowanym .
Ile czasu idzie wysłana zgoda przez prokuratora o kontakty telefoniczne do aresztu śledczego?
Dzień dobry Pani Klaudio,
standardowo jest to czas przesyłki listu poleconego (do 3 dni roboczych), ale problem w tym, że decyzja prokuratora jest realizowana(wysłana) przez sekretariat prokuratury, a ten nie ma żadnych terminów. Po drugie dość częstą praktyką jest „przedłużanie realizacji zgody na telefon” przez administrację aresztu śledczego.
Dzień dobry. Aresztowany miał zgodę na telefon od sądu okręgowego a akta przeszły do sądu apelacyjnego. Czy potrzebna jest nowa zgoda sądu apelacyjnego na telefon, czy ważna jest zgoda sądu okręgowego?
Witam, męża zabrała policja został aresztowany na okres 90 dni (3 miesiące) za nie wstawienie się na odrobki które miał załatwić, ) ,czy jest jakaś szansa żeby ubiegał się o opaskę policyjną? Żeby z aresztu śledczego wyszedł wcześniej
Nie można się w całe dodzwonić do aresztu,bo żadnych informacji nie udzielają telefonicznie..
Witam. Czy tymczasowo aresztowany aby mógł zadzwonić do rodziny musi starać się o taki wniosek, czy rodzina ma się też starać?0
Witam. Czy tymczasowo aresztowany sam musi starać się o talon aby dostać paczkę od rodziny?