Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ZABÓJSTWO W SZKOLE W WAWRZE – CZY DZIECI ODPOWIADAJĄ ZA PRZESTĘPSTWA

Mateusz Szymkowiak01 listopada 2019Komentarze (0)

Rano 1 listopada o 5:30 obudził mnie dźwięk sms-a. To mój dobry znajomy mec. Daniel Anweiler przesłał link do artykułu Zabójstwo w szkole w Wawrze. Z artykułu dowiedziałem się o tragedii jaka odbyła się w maja br. w szkole w Warszawie. Nastolatek miał zadźgać nożem drugiego nastolatka. Dodatkowo na oczach uczniów i nauczycieli.

W Polsce! Nieprawdopodobne – pomyślałem.

Oczywiście wcześniej takie historie się zdarzały, ale słyszałem o nich tylko w doniesieniach zza oceanu.

Wczoraj chłopak został aresztowany na 2 miesiące. Kiedy można stosować areszt tymczasowy?

Lektura artykułu podsunęła mi pomysł, aby podzielić się z Tobą przemyśleniami. Przemyśleniami dotyczącymi granic wieku od kiedy człowiek odpowiada za własne zachowanie będące czynem zabronionym czy przestępstwem.

WIEK MA ZNACZENIE PRZY PRZESTĘPSTWIE

Przestępstwo to czyn zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Jednym z warunków odpowiedzialności za przestępstwo jest możliwość rozeznania znaczenia swojego czynu i pokierowania postępowaniem.

Po pierwsze rozeznanie to wiąże się również z wiekiem.

Kodeks karny przewiduje, że na zasadach przewidzianych w kodeksie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat (art. 10 § 1 kk).

No właśnie nastolatek, który według doniesień medialnych, miał zamordować starszego o rok chłopaka miał 15 lat.

OBNIŻONY PRÓG ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA CZYNY SZCZEGÓLNIE KARYGODNE

Jest też tak, że za szczególnie poważne, karygodne i brutalne czyny zabronione (przestępstwa) odpowiadają osoby które nie ukończyły 17 roku życia.

Jednym z takich czynów zabronionych szczególnie napiętnowanym przez kodeks karny jest zabójstwo, w tym ze szczególnym okrucieństwem lub zabójstwo wielopodmiotowe oraz zabójstwo funkcjonariusza publicznego  (art. 148 § 1, 2 i 3 k.k.).

Kodeks karny stanowi, że odpowiedzialności karnej za m.in. taki czyn może ponosić człowiek po ukończeniu 15 roku życia.

O tym czy nastolatek po ukończeniu 15 roku życia a przed 17 urodzinami będzie odpowiadał jak dorosły decyduje sąd. W rezultacie sąd musi ocenić, czy z uwagi na jego rozwój i właściwości osobiste, zdawał sobie sprawę ze swojego czynu. Z tego powodu musi zweryfikować, czy wobec nastolatka  stosowane były przez sąd rodzinny środki wychowawcze lub poprawcze.

15 LATEK MOŻE BYĆ SĄDZONY ZA:

Inne przestępstwa, za których popełnienie mogą odpowiadać osoby po ukończeniu 15 roku życia to:

  1. zamach na życie prezydenta (art. 134 § 1 k.k.);
  2. spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w tym ze skutkiem śmiertelnym  (art. 156 § 1 i 3 k.k.);
  3. sprowadzenie zagrożenia dla życia lub zdrowi wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, w tym ze skutkiem śmiertelnym (art. 163 § 1 i 3 k.k.)
  4. piractwo (art. 166 k.k.)
  5. sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającym życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w tym ze skutkiem śmiertelnym (art. 173 § 1 i 3 k.k.);
  6. gwałt ze szczególnym okrucieństwem lub kwalifikowany (art. 197 § 3 i 4 k.k.);
  7. czynna napaść na funkcjonariusza publicznego przy użyciu broni, noża, środka obezwładniającego lub innego niebezpiecznego narzędzia, gdy skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowi (art. 223 § 2 k.k.);
  8. wzięcie  lub przetrzymywanie zakładnika w celu zmuszenia organu państwowego lub samorządowego, instytucji, organizacji, osoby fizycznej lub prawnej albo grupy osób do określonego zachowania się, tym ze szczególnym okrucieństwem (art. 252 § 1 i 2 k.k.) oraz
  9. rozbój – czyli kradzież przy użyciu przemocy (art. 280 k.k.)

DZIECI NIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ

Osoby poniżej 15 roku życia nie mogą być sądzone za żadne przestępstwo.

W stosunku do takich osób sąd rodzinny, stosując ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, orzeka środki wychowawcze i poprawcze. To sąd rodzinny może nakazać skierowanie nastolatka do poprawczaka lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii.

 

Zdjęcie dzięki uprzejmości autora  Warren Wong na  Unsplash.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: