Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ZAKŁADOWY MAIL

Mateusz Szymkowiak24 grudnia 2019Komentarze (0)

Tym razem chcę się z Tobą podzielić ciekawą ( jak dla mnie) historią, która mnie dzisiaj spotkała. Mianowicie w wigilię Bożego Narodzenia rano odebrałem połączenie telefoniczne. Numer jaki wyświetlał się na ekranie mojego iPhone’a nie był mi znany. Dzwonił numer stacjonarny.

„- Co mi tam…” – pomyślałem i odebrałem.

To telefonował do mnie jeden z moich osadzonych w zakładzie karnym klientów. W rezultacie dowiedziałem się, że mój klient potrzebował na cito pewne zaświadczenia lekarskie dotyczące jego rodziców, jakie w zeszły piątek dostarczyła do mojej kancelarii konkubina skazanego. Potrzebę zrodził pomysł osadzonego uzyskania przepustki z uwagi na stan zdrowia rodziców (mnie natomiast zaświadczenia były potrzebne do sprawy o przerwę w karze).

Na temat przepustki pisałem ostatnio: PRZEPUSTKA NA WOLNOŚĆ W CZASIE ARESZTU TYMCZASOWEGO .

MAIL

Z panem Bogdanem umówiłem się, że zeskanuje dokumenty i prześlę w dniu dzisiejszym na adres mailowy zakładu karnego w Krakowie. Tymczasowym centrum życiowym mojego klienta. Finalnie uzgodniliśmy, że pliki ze skanami dokumentów medycznych zaszyfruję. Konsekwentnie ustaliliśmy również hasło do „odszyfrowania”.

Jak uzgodniłem tak zrobiłem. Dokumenty wysłałem na adres zk_krakow_nowa_huta@sw.gov.pl.

Jak wygląda inicjacja w zakładzie karnym możesz poczytasz w tym miejscu: PO RAZ PIERWSZY W ARESZCIE

ODPOWIEDŹ Z ZK

Maila wysłałem, nawet się wysiliłem nad treścią, zaadresowałem – opisałem odbiorcę korespondencji i załączyłem pliki skanów. Zapobiegliwie (pomyślałem wówczas) na końcu maila dodałem:

„Osadzony zna hasło do odszyfrowania plików”.

Jakież było moje skonfudowanie, gdy otrzymałem po paru minutach oczywistego w swej treści, a zarazem obnażającego moje intelektualne zaćmienie (tłumaczę to tym, że miałem dzisiaj zaplanowany dzień wolny i… w ogóle idą święta 😅) maila od administracji zakładu karnego:

Osadzony nie ma dostępu do zakładowego maila”.

PRAWA SKAZANEGO

Osoba odbywająca karę pozbawienia wolności – obecnie po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich – ma dostęp do Internetu, ale znacznie ograniczony.

W tym miejscu dowiesz się kiedy i w jakiej formie osadzeni w zakładach karnych uzyskali dostęp do sieci: Więźniowie mają już dostęp do stron internetowych instytucji unijnych.

Generalnie jednak żaden z osadzonych – bez wcześniejszej zgody dyrektora jednostki penitencjarnej – nie może swobodnie korzystać z e-maili. 

Każdy osadzony odbywający kare pozbawienia wolności (i jednocześnie nie aresztowany tymczasowo) ma natomiast zagwarantowane prawo do swobodnej rozmowy telefonicznej.

Osoby tymczasowo aresztowane również mogą korzystać z telefonu, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi? Poczytasz w tym miejscu: WNIOSEK O ZGODĘ NA KORZYSTANIE Z TELEFONU PRZEZ ARESZTOWANEGO.

*****************************

Polecam Ci również do odsłuchania mój podcastKrąg przestępstwa” i ostatni odcinek #6 Dozór elektroniczny.

Jak również podcast prowadzony wspólnie z. adw. Danielem Anweilerem pt. „Anatomia przestępstwa” i ostatni odcinek #4 prekluzja dowodowa.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: