Mateusz Szymkowiak

adwokat

Prowadzę praktykę zawodową na terenie całego kraju z siedzibą
w Bielsku-Białej i oddziałem w Katowicach. Na co dzień świadczę pomoc prawną osobom skazanym, podejrzanym i tymczasowo aresztowanym...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

ARESZT POLICYJNY TO NIE TYMCZASOWY

Mateusz Szymkowiak21 sierpnia 2019Komentarze (0)

Wersję poniższego wpisu do odsłuchania możesz znaleźć w  ramach podcastu „KRĄG PRZESTĘPSTWA” tutaj.  

_____________________

W ostatnim wpisie Schutzhaftbefehl wyjaśniłem, że policja nie ma prawa sama zastosować tymczasowego aresztowania.

Zapytasz – jak to? Przecież ciągle się słyszy, że „policja zatrzymała” jakąś tam osobę i ktoś tam przebywa w”policyjnym areszcie„.

Już spieszę z wyjaśnieniami.

ARESZT ARESZTOWI NIE RÓWNY

Polska procedura karna przewiduje dwa rodzaje „aresztu”.

Pierwszy rodzaj to areszt tymczasowy. Ten rodzaj aresztu jest stosowany tylko przez sąd. Ponadto czas trwania aresztu tymczasowego wynosi do 3 miesięcy. W konsekwencji po upływie tego czasu osoba aresztowana musi być wypuszczona na wolność, chyba że sąd ponownie przedłuży na dalszy okres do 3 miesięcy stosowanie tymczasowego aresztu.

O tym jak długo może być stosowany tymczasowy areszt pisałem w tym miejscu.

Drugi rodzaj to tzw. areszt policyjny , czyli zatrzymanie. Policja ma prawo zatrzymać w praktyce każdą osobę, która podejrzewa o popełnienie przestępstwa.

Ustawa jest w tej materii bardziej precyzyjna, ale skutek jest taki sam – policja ma prawo zatrzymać każdego kogo tylko chce.

Jeżeli interesuje cię treść przepisu to brzmi on następująco (jeżeli nie przejdź akapit niżej):

„Art.244 § 1 kodeksu postępowania karnego  „Osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.”

Zatrzymanie w policyjnym areszcie, w przeciwieństwie do tymczasowego aresztowania może trwać maksymalnie 48 godzin. W konsekwencji po tym czasie policja ma obowiązek uwolnić zatrzymanego. Jest jeden haczyk.

ARESZT POLICYJNY ZAMIENIANY NA TYMCZASOWY

Jeżeli przed upływem 48 godzin policja przekaże osobę zatrzymaną do dyspozycji sądu to areszt policyjny może zamienić się 3 miesięczny areszt tymczasowy.

Sąd ma kolejne 24 godziny na podjęcie decyzji.

W rezultacie każdy musi odzyskać wolność do 72 godzin od zatrzymania.  No chyba, że sąd dopatrzy się przesłanek tymczasowego aresztowania.

W tym wpisie dowiesz się kiedy można zastosować tymczasowe aresztowanie.

Zdjęcie dzięki uprzejmości autora  Clem Onojeghuo na Unsplash.com .

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 199 306e-mail: ms@adwokat-szymkowiak.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Mateusz Szymkowiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Mateusz Szymkowiak z siedzibą w Bielsko-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ms@adwokat-szymkowiak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: